Behovet for indkvartering af Forsvarets medarbejdere hos Søværnet i Frederikshavn ses tydeligt med opførelsen af nye bygninger på både Flådestationen og i Bangsboskoven. Nu er endnu en løsning faldet på plads.
Forsvaret og Frederikshavn Kommune har indgået en aftale omkring 40 værelser i kollegiet på Rømøvej i Frederikshavn. Denne aftale skal imødekomme det voksende behov for indkvartering, da der forventes at skulle ansættes flere medarbejdere ved Søværnet i den kommende tid.
Værelserne i kollegiet skal huse sergenter, så de kan bo centralt i forhold til deres arbejdssted og midt i Frederikshavn by. Lejeaftalen ses som et supplement til det igangværende byggeri i Bangsboskoven.
Aftalen gælder fra 1. august og markerer endnu et skridt i Frederikshavn Kommunes samarbejde med Forsvaret om at finde løsninger, der understøtter den stigende tilstedeværelse i området og bidrager til øget aktivitet og liv i kommunen.